Otázky a odpovede

Tri odborne spôsobilé osoby sme vypracovali energetický certifikát na hotel v decembri 2010. Bola to moja známa, nechala som sa ňou ovplyvniť a vydala som jej EC bez zaplatenia, hoci to inak nerobím. Napriem sľubom, ku dnešnému dňu nebola suma zaň zaplatená a som si viac menej istá, že ani nebude.
Máme právo ako zhotovitelia oficiálnym listom žiadať o vrátenie certifikátu od objednávateľa a od stavebného úradu, nemôžem zrušiť platnosť certifikátu ja ako osoba, čo som ho vypracovala?
Veď je to doposiaľ naše vlastníctvo a stavebný úrad a objednávateľ s ním manipulujú. Ako sme chránení v takýchto prípradoch? Súdna cesta neprichádza do úvahy - nemáme na to ani čas ani peniaze.

Naleteli ste podvodníčke - a takých bude na Slovensku bohužiaľ stále pribúdať !
Vo Vašom prípade by som vám radil zrušiť platnosť EC oficiálnym listom zaslaným na stavebný úrad, ale najlepšie bude, ak prídete na stavebný úrad na stavebné konanie, vyžiadajte si EC od pracovníčky úradu k nahliadnutiu, a potom ihneď roztrhajte všetky paré EC na mieste - priamo na pôde stavebného úradu - toto je najosvedčenejšia cesta, ktorá jediná platí na chrapúňov ! (Pracovníčke stavebného úradu následne odovzdajte podpísané prehlásenie, že stornujete Vami vypracovaný EC v plnom rozsahu z dôvodu porušenia Vašich autorských práv. Po podpísaní prevzatia odíďte domov - tým sa vyhnete zbytočnej hádke.) TOTO JE OSVEDČENÁ METÓDA PROTI PARAZITOM !!!
Iná krkolomná možnosť by bola domáhať sa svojich práv súdnou cestou - ale to je na dlhšiu dobu a museli by ste do toho vrážať ďalšie peniaze...

Ďakujem za odpoveď. Riešim momentálne zodpovednosť stavbyvedúceho v prípade, že sa na stavbe niečo stane - napr. úraz a vtedy kto nesie zodpovednosť na danej stavbe? Napríklad ak by došlo k niečomu, čo sa ide riešiť súdnou cestou, kto bude stíhaný? Stavbyvedúci bez pečiatky alebo jeho nadriadený (ten ktorý má pečiatku)? Kto nesie zodpovednosť za danú stavbu ako celok ak sa napríklad zistí že sa niečo urobilo zle, treba opravovať, platiť alebo tak?
Chcem dobre poriešiť pracovné zmluvy - čo tam treba uvádzať tým zamestnancom, ktorý chcú získať pečiatku - teda uvediem stavbyvedúci alebo pomocný stavbyvedúci alebo aj asistent? Či asistent je už málo? Len s tou zodpovednosťou neviem ako to je. Ak nesie zodpovednosť iba zamestnávateľ (ktorý je stavbyvedúcim s pečiatkou) tak by veľmi nechcel zamestnávať stavbyvedúcich bez pečiatky, lebo by bolo všetko na jeho pleciach, a potom by zas stavbyvedúci nezískavali nikde prax:)
Budem veľmi rada ak ešte odpíšete

Stavbyvedúci s pečiatkou - osvedčením s SKSI je zodpovedný za danú stavbu pred stavebníkom a pred stavebným úradom, pretože on to je, kto je zapísaný v stavebnom povolení (stavebnom denníku) a on zodpovedá za stavebnú činnosť v rámci firmy kde je zamestnaný, prípadne kde je (spolu)majiteľ. Ale to neznamená, že keď sa čokoľvek na stavbe udeje tak bude zodpovedný len on - má tam stavbyvedúceho (ktorý zatiaľ nemá pečiatku), má tam pravdepodobne aj majstra, alebo vedúceho pracovnej čaty (predáka) a z nich každý nesie svoj diel zodpovednosti, podľa nasledovnej hierarchie a organizačnej schémy vedenia stavby :
- vedúci pracovných čát (predáci) sú kvalifikovaní stavební remeselníci zodpovední za konkrétnu časť stavby, sú vedúcimi ďalších stavebných robotníkov - zodpovedajú za odborné aj bezpečné vykonávanie konkrétnej remeselnej práce na stavbe - kontrolujú svojich podriadených kolegov (sú to napr. : vedúci partie tesárov, vedúci murárov, vedúci izolatérov atď.)
- majster - je vedúcim pracovníkom priamo v oblasti realizácie stavebných prác - kontroluje kvalitu a bezpečnosť všetkých vykonávaných prác na stavbe, jeho priamymi podriadenými sú vedúci jednotlivých pracovných čiat
- stavbyvedúci - je vedúcim pracovníkom stavby, kontroluje činnosť svojich podriadených majstrov, zabezpečuje plnenie dodávok materiálov na stavbu, plánuje personálne obsadenie stavby, kontroluje čas plnenia stavebných prác podľa schváleného harmonogramu, vykonáva mesačné súpisy prác a predkladá ich na schválenie technickému (stavebnému) dozorcovi, kontroluje a zabezpečuje plnenie finančného harmonogramu Cash-Flow, vedie jednania s investorom, zúčastňuje sa na kontrolných dňoch stavby a na jednaniach so subdodávateľmi a účastníkmi stavebného konania, zúčastňuje sa dôležitých konaní na stavebnom úrade, kontroluje kvalitu a bezpečnosť vykonávaných prác a v prípade odhalenia nedostatkov vyžaduje nápravu od svojich priamych podriadených - od majstrov
- hlavný stavbyvedúci - vykonáva v podstate tú istú činnosť ako stavbyvedúci, ale má na starosti vo firme viacero stavieb, kontroluje činnosť viacerých stavbyvedúcich, pri väčších stavbách je v podstate manažérom stavby a jeho podriadenými sú stavbyvedúci, je v podstate zodpovedným pracovníkom vo firme za oblasť vedenia stavieb na čo má príslušnú aj pečiatku z SKSI, v prípade zistených nedostatkov v oblasti kvality a bezpečnosti vykonávaných prác upozorňuje a sankcionuje svojich podriadených - stavbyvedúcich.
Je na každej firme, ako si zorganizuje činnosť, akú organizačnú schému si vypracuje, ale ako som hore uviedol, to je logická hierarchia. Každý je zodpovedný za svoj podiel vo výstavbe a v prípade, že sa stane úraz, tak sa bude vyšetrovať v prvom rade, či boli dodržané podmienky BOZP v rámci organizácie, či jednotliví vedúci pracovníci kontrolovali a zabraňovali vzniku úrazových udalostí v rámci svojich kompetencií.
Príklad z praxe : keď sa prevráti autožeriav, lebo ho šofér nezaistil pri práci s ramenom a niekoho zabije - a zistí sa, že majster so stavbyvedúcim neboli práve na inkriminovanom mieste, lebo si plnili úlohy na opačnom konci rozsiahlej stavby a stavební pracovníci boli riadne a pravidelne vyškolení, preskúšaní z BOZP, do basy pôjde šofér autožeriavu, lebo on porušil zásady BOZP a jeho nadriadení nemohli v tej chvíli tragédií zabrániť - čiže zodpovednosť je aj na konkrétnych pracovníkoch, nie len na vedúcich.
 

Ak chce niekto získať osvedčenie na stavbyvedúceho potrebuje (ak je vysokoškolák) prax 3 roky ako stavbyvedúci - ale môže mať niekde pracovnu zmluvu ako stavbyvedúci ak ešte nemá toto osvedčenie? Alebo má mať inak uvedené v pracovnej zmluve? Potom počas tej praxe kto je zodpovedný stavbyvedúci - on(hoci nemá osvedčenie)alebo jeho zamestnávateľ (ktorý to osvedčenie už má?)
Ďakujem

 

Dá sa to riešiť myslím logicky jednoducho tak, že pracovník má v popise práce vedenie stavieb a zmluvu má buď ako stavebný technik alebo ako stavbyvedúci, aj keď nemá ešte oprávnenie - ale stavebná firma v ktorej je tento pracovník zamestnaný musí mať odborné vedenie - stavbyvedúceho s pečiatkou SKSI (inak by nemohla vykonávať stavebnú činnosť) a teda pracovník, ktorý má pečiatku stavbyvedúceho zodpovedá za vedenie stavby firme - svojmu zamestnávateľovi a tým pádom by mal byť funkčne nadriadený tomu pracovníkovi, ktorý ešte skúšky na stavbyvedúceho v SKSI zatiaľ nezložil. Čiže logicky vzaté, by to mohlo vyzerať napríklad tak, že pracovník vlastniaci pečiatku stavbyvedúceho je vo firme vo funkcií hlavný stavbyvedúci (prípadne manažér stavby) a ten pracovník, ktorý zatiaľ nemá pečiatku stavbyvedúceho je vo funkcií stavbyvedúci (prípadne stavebný technik).


<< 1 | 2